Kategoria: Poradnik | Tempo: poradnik | Liczba graczy: poradnik | Przygotowanie: poradnik

Nieważne czy chcesz przypomnieć imiona dzieci, czy potrzebujesz zabawy integracyjne na poznanie imion dla zupełnie nowej grupy. W tym zbiorze znajdziesz najlepsze i najbardziej skuteczne zabawy, które w wesoły, czasem dynamiczny a czasem statyczny sposób pomogą poznać i zapamiętać imiona wszystkich dzieci!

Zabawy na poznanie imion

Zacznijmy od zabaw, które pomogą na poznanie się dzieci, które nie znają się jeszcze dobrze. Te zabawy służą do poznania imienia dziecka. Często siedzieć będziemy w okręgu, będzie potrzeba trochę wolnego miejsca i może się zdarzyć, że wybrane dziecko będzie musiał na chwilę odejść od całego zespołu.

Zadaniem dzieci będzie często wymyślić i powiedzieć coś o sobie. Bardzo często będą zamieniać się miejscami lub naśladować to co robią inni. Zawsze celem jednak będzie poznanie imion innych uczestników zabawy.

1. Najśmieszniejsza gra na poznanie imion, a do tego dynamiczna!

Zasiądźmy razem w koło pełni entuzjazmu, tworząc przestrzeń pełną energii i działań! Na scenie znajduje się nasz rezolutny prowadzący, otoczony przez krąg krzeseł, z jednym pustym miejscem tylko dla niego rozgrywającym tę wyjątkową grę. Misja każdego z was – nie dajcie szansy naszemu prowadzącemu, by zajął to wolne krzesło! Jak? To proste! Dynamicznie i z zapałem dotknij pustego krzesła swoją prawą dłonią i wywołaj imię innego uczestnika z pełną siłą swoich płuc. Wybrana osoba musi błyskawicznie zająć wyznaczone miejsce. Gdy to zrobicie, następna osoba z pustym krzesłem obok musi śmiało wkroczyć do akcji, wzywając kolejną osobę, zanim nasz prowadzący zdąży zapragnąć odpoczynku na krześle. Spóźnienie oznacza zmianę roli! Pamiętajcie, tu nie ma czasu na wahanie czy głębsze zastanowienie nad wyborem. Wymagana jest szybkość, determinacja i uśmiech. Niech gra pulsująca radością, śmiechem i pełna szybkich decyzji się toczy!

2. Zapamiętasz wszystkie imiona?

Uczestnicy usadawiają się w kółku, a pierwsza osoba rozpoczyna, mówiąc: mam na imię… Następna kontynuuje: mam na imię…, a to jest… i pokazuje na osobę przed sobą. Proces prezentacji trwa tak długo, aż zostanie zamknięty cały cykl.
W odmianie gry, podczas drugiej rundy do imienia dołącza się ciekawy fakt o sobie, np.: jestem Zosia, która uwielbia śpiewać, a to jest Tomek, który jest wysoki.
Ostatni uczestnik w kole ma za zadanie powtórzyć imiona wszystkich osób w grupie. Dlatego najlepiej, gdyby rolę tę pełnił prowadzący zajęcia.

3. Poznaj imiona jak w Kole Fortuny

Być może nie wszyscy znają koło fortuny. Ale koncepcja odgadywania imion jest już bardzo łatwa.
To oczywiście gra na poznawanie imion innych w całkiem nowej grupie.
Każdy uczestnik pisze pierwszą literę swojego imienia na kartce i pozostawia kreski na każdą brakującą literę np. W _______ lub P____.
Uczestnicy swobodnie chodzą po sali i podchodzą do siebie. Próbują zgadnąć kolejną literę. Jeśli im się nie uda, idą dalej. Jeśli odgadną, dopisują tę literę i mogą próbować dalej. Oczywiście chodzi o dobrą zabawę, więc można podejść kolejny raz do tej samej osobie za jakiś czas.

Gdy ktoś odgadnie ostatnią literę – podaje rękę, wypowiada głośno imię i idzie dalej.
Zabawę toczymy do momentu, aż wszystkie imiona nie zostaną odgadnięte.

4. Poznaj akronim – poznaj imię

    Aktywność ta jest odpowiednia dla każdej nowo utworzonej grupy, jak również służy jako doskonała forma budowania zespołu wśród osób, które już ze sobą pracują.
    W przypadku mniejszych zespołów można organizować to zajęcie, siadając razem w kręgu, gdzie każdy po kolei będzie prezentował lub rozdzielać materiały do pisania (papier i długopis) między uczestników.
    Zadanie jest proste: na podstawie liter swojego imienia uczestnicy tworzą akronim. Może on zawierać cechy, które nas opisują lub charakterystyczne dla nas, na przykład:
    M – miłosierna
    A – aktywna
    R – radosna
    T – towarzyska
    A – ambitna

    Albo

    J – jeżdżący rowerem (czasami wymaga to kreatywności)
    A – atletyczny
    K – kooperatywny
    U – uczciwy
    B – bardzo sympatyczny

    Te „cechy” można następnie wykorzystać do dalszych działań. Jeśli zadanie zostało wykonane na papierze, można je wywiesić (nawet na czas trwania zajęć) w miejscu dobrze widocznym, by utrwalić efekt pracy.

    5. Cecha i imię – sposób na poznanie imion

    Ta gra umożliwia łatwiejsze zapamiętywanie imion uczestników. Zachęcamy wszystkie osoby do usadowienia się w komfortowym kole. Moderator może rozpocząć. Przedstawia się, podając swoje imię, a przed nim umieszcza określenie, które go charakteryzuje. Jedynym ograniczeniem jest fakt, że określenie musi zaczynać się na tą samą literę, co imię.
    Przykładami mogą być Bystry Bartek, Kreatywna Kasia, Życzliwy Zbigniew itp.
    Ta prosta zasada ułatwia nam kojarzenie imienia z osobą, co przyspiesza proces zapamiętywania. By jeszcze bardziej to ułatwić, uczestnicy mogą być proszeni, aby przed swoją prezentacją powtórzyli imiona i cechy osób, które wcześniej się przedstawiły.

    Zabawa na utrwalenie imion

    Grupa się już trochę ze sobą zna, ale warto jednak przypomnieć sobie imiona? A może po prostu szukasz ciekawej zabawy integracyjnej? Zobacz w takim razie ten zestaw.

    Gdy dzieci siedzą w kole, a każde mówi swoje imię nie zawsze jest skuteczne i każde dziecko może nie zapamiętać jak ma na imię poprzednik. Dlatego tak ważne, żeby zrobić to w zupełnie inny sposób. Nie ważne czy szukasz zabaw integracyjnych w przedszkolu, szkole czy poza nią – warto zrobić to naprawdę ciekawie.

    Sprawdźmy więc zabawy integracyjne dla dzieci, które pomogą utrwalić swoje imiona.

    1. Zgadnij, kto to powiedział?

    Grupa ma możliwość siedzenia lub stania. Ważne jest, aby wszyscy czuli się komfortowo. Jeden uczestnik stoi tyłem do reszty grupy. Osoba prowadząca wskazuje inną osobę, która może wypowiedzieć dowolne zdanie. Zadaniem osoby stojącej tyłem jest odwrócenie się po wysłuchaniu wypowiedzi i odgadnięcie, kto to powiedział oraz podanie imienia tej osoby.
    Zabawę można urozmaicić, pozwalając uczestnikom na zmienianie głosów.

    2. Czy wiesz kogo brakuje?

    Do gry wystarczy nam trochę miejsca oraz kawałek materiału – wystarczający aby przykryć nim jedno dziecko. Może to być koc, bądź prześcieradło. Wybieramy jedną osobę, która staje tyłem do całej grupy. Następnie z zespołu wybieramy jedną osobę, która chowa się pod przykryciem. Na dany sygnał osoba się odwraca i musi odgadnąć kogo brakuje. Jeśli odgadnie – wymienia się z inną osobą, jeśli nie zgadnie, pozostaje na swoim miejscu i próbuje jeszcze raz.

    Grę można zmodyfikować. Wystarczy, że grupę podzielimy na dwa zespoły. Zasada będzie bardzo podobna. Z każdej grupy po jednej osobie staje tyłem do reszty uczestników. Prowadzący wybiera jedną osobę, która się chowa. Na sygnał obie osoby się odwracają i muszą odgadnąć kto został schowany. Punkt zdobywa zespół, który pierwszy zgadł właściwe imię osoby. Po jednej próbie następuje zmiana, albo obu graczy albo tej osoby, która nie odgadła.

    3. Bardzo szybkie imiona

    Podzielamy uczestników na dwie grupy, które stają naprzeciwko koca trzymanego przez dwie osoby. Każda grupa wybiera jedną osobę do kucania naprzeciwko koca. Istotne jest, aby przeciwna drużyna nie widziała, kto jest po drugiej stronie.
    Gdy dwie osoby już czekają, koc zostaje opuszczony. Celem dwójki uczestników jest wymówienie imienia osoby po drugiej stronie koca. Wygrywa ten, kto zrobi to pierwszy (bez podpowiedzi). Po wygranym pojedynku obie osoby wracają do swojej drużyny.
    Gra toczy się, dopóki jedna z drużyn nie straci wszystkich zawodników.

    4. Złapiesz moje imię?

    Osoby zasiadają w okręgu, każdy przedstawia się swoim imieniem. Jedna z uczestniczek otrzymuje piłkę, rzuca ją komuś innemu. Osoba, która ją złapie, musi wymienić imię osoby, od której dostała piłkę, a następnie rzuca ją do kolejnej. Ta osoba z kolei musi ją złapać i wymienić imię tej, która do niej rzucała, i tak dalej. Gra trwa, aż wszyscy nie zapamiętają imion wszystkich uczestników.

    5. Zdążysz wypowiedzieć imię?

    Uczestnicy siadają w kręgu, jedna osoba jest w środku. Uczestnicy przedstawiają się swoimi imionami i starają się zapamiętać, jakie imię ma ich sąsiad z prawej i lewej strony. Osoba siedząca w środku wskazuje na dowolną osobę z kręgu mówiąc albo: w prawo ratatatum, albo: w lewo ratatatum. Osoba wskazana musi powiedzieć imię sąsiada ze wskazanej strony, zanim przebrzmią słowa ratatatum. Jeśli jej się to nie uda, wchodzi do środka; jeśli zdąży, zabawę kontynuuje pierwsza osoba. Zabawa  powinna przebiegać w dużym tempie.

     Porady – jak zabawami pomóc zapamiętać imiona dzieci

    Jak zapamiętać imiona dzieci w przedszkolu?

    Ja często mam problem z zapamiętaniem imion dzieci w przedszkolu, ale stosuję różne triki, m.in powtarzanie imion głośno po kilka razy. Również staram się znaleźć przeciwstawny sposób myślenia, np. łącząc imiona z cechami osobowości dziecka. Kiedy widzę, że Kacper często rzuca piłkę, to łatwiej mi go zapamiętać. W ten sposób moja pamięć działa lepiej, a dzieci czują się docenione, gdy używam ich imion.

    Jak poznać imiona dzieci w przedszkolu?

    Ja jako nauczyciel w przedszkolu, staram się znaleźć kreatywny sposób na naukę imion dzieci. Dlatego mówię swoje imię i podaję piłkę dziecku, które powtarza imię poprzednika i mówi swoje własne. Raz z drugiej strony sali, każde dziecko zostaje na środku i a3 razy wskazuje partnera. Następnie wybiera swojego i każde dziecko otrzymuje piłkę, wydając dźwięki oznaczające radość lub smutek, aż znajdą swoją parę pod zmianą nastroju.

    Czerwoną bluzkę nosi nauczyciel wybiera ochotnika, który pomaga w grze. Nauczyciel mówi, która wskazana osoba ma stanąć na środku sali za kotarą. Dziecko staje w miejscu przeciwnym do swojego partnera. Dzieci są podzielone na 2 grupy, które stoją na środku przekazując sobie piłkę. Ich zadaniem grupy jest rzucić piłkę tak, by odzwierciedlała ich nastroje.

    Jak powitać dzieci w przedszkolu?

    Jak powitać dzieci w przedszkolu? Przywitanie dzieci w przedszkolu może być zabawne i interaktywne. Jedną z propozycji może być użycie blond włosy parawan, który może służyć jako dekoracja czy tło do zabawy. Prowadzący może zaproponować zagadkę dotyczącą jednego z dzieci, którą dzieci mają za zadanie odgadnąć. Następnie można zorganizować grę, podczas której każde dziecko ja…powtarza swoje imię i podaje imię poprzedniego uczestnika. Gra może być kontynuowana, aż do momentu, gdy piłka podajemy dalej i powtarzamy. Po zakończeniu zabawy dzieci siadają w kole, a jeśli jest chęć – grają jeszcze raz.

    Mówi zagadkę dotyczącą jednego z dzieci i wskazuje je, a kolejne dziecko dołącza do środka koła. Kiedy już wszyscy próbują odgadnąć, prosi dzieci o dobieranie się parami. Jedno dziecko wchodzi do środka koła, a reszta próbuje zgadnąć, o kogo chodzi. Podczas zabawy można dobierać się parami, a na środku zostaje inni naśladujący wybraną osobę. Następnie wybrany ochotnik wybiera swojego kolejnego partnera do zabawy.

    Można również zorganizować ćwiczenie, które polega na utrwalająca imiona członków grupy. Dzieci siadają na podłodze, a jeden z uczestników wychodzi do środka koła. Po krótkiej obserwacji stara się zauważyć, kto został na środku. Następnie ochotnik na środku wskazuje jedną osobę, którą inni mają naśladować. Zabawa może trwać

    Jak zintegrować dzieci w przedszkolu?

    Jak zintegrować dzieci w przedszkolu? Istnieje wiele sposobów na to, aby przedszkolak czuł się częścią grupy. Jednym z nich może być gra, w której dzieci przyklejać się do siebie niczym przyjaciele. Możemy stworzyć środek koła, gdzie dzieci stoją wokół osoby mówiącej. Każde dziecko dostaje karteczkę z zadaniem lub zagadką do wykonania. Ważne jest również gest – można np. machać ręką lub rytmiczny krok. Inne propozycje zabaw mogą obejmować losowanie partnerów do zabawy, detektywa czy zapoznawczy balon. Karteczki z imionami mogą pomóc dzieciom poznać swoje imiona oraz pozostałe dzieci w grupie.

    W zależności od wieku dzieci, zabawa trwa przez parę minut. Na przykład jaosób stoi w środku koła, a dzieci wymieniają się imionami. Każde dziecko powtarza imię poprzednika i dodaje swoje. Możemy też grać w, gdzie piłkę podrzuca się i podajemy dalej i powtarzamy czynności. Zabawa może być jeszcze bardziej integracyjna, gdy każde dziecko dostaje karteczkę z ilustracją zwierzęcia i musi znaleźć partnera, który ma zwierzę z innej karteczki.

    Ważne jest, aby zabawy integracyjne w przedszkolu powinny dawać szansę każdemu. Dlatego warto sprawdzić inne nasze zabawy np.:

    Podsumowanie

    Czy któraś z zabaw Ci się sprawdziła? A może masz pomysł na kolejny sposób na poznanie imion dzieci? Podziel się w komentarzu lub daj nam znać – chętnie podzielimy się z całą społecznością!

    0 0 votes
    Article Rating
    0
    Would love your thoughts, please comment.x
    Szukasz ciekawych zabaw z dziećmi?

    Szukasz ciekawych zabaw z dziećmi?

    Jeśli interesują Cię: najnowsze zabawy, zestawienia, artykuły, wiedza przydatna w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

    Zapisz się do newslettera, aby regularnie otrzymywać od nas wartościową treść.

    Dziękujemy za zostawienie maila