Kategoria: Poradnik | Tempo: żywe | Liczba graczy: powyżej 20 | Przygotowanie: wymagane

To jest wyjątkowa gra. Buduje klimat, jest trochę nie z tego świata. Można ją przeprowadzić jedynie o zmroku, a najlepiej nocą. Nie wymaga zbyt wielu przygotowań, a dostarcza niesamowitych przeżyć. Nie jest ona dla tych, którzy nie lubią się bać, ale spokojnie, to tylko gra.

Opis ogólny

Jest to gra dziejąca się w nocy, w terenie. Idealnie jeśli będzie to las, a w pobliżu będzie woda (jezioro, czy rzeczka), nie jest to jednak konieczne.

Czas trwania: około 45
Liczba graczy: optymalnie 20-30 osób
Niezbędne materiały:

 • świeczki – dla każdego patrolu oraz po kilka na punktach
 • zapałki – również dla każdego patrolu
 • charakteryzacja – dla poszczególnych postaci
 • sznurek
 • drewno (na krzyż), mogą być również patyki
 • butelki z wodą

Opis fabularny

Czarci krąg

Fabułę oczywiście można dostosować do Waszego biwaku, obozu, czy potrzeb chwili lub fabuły. Może ona wyglądać np. w ten sposób:
Jeden z Waszych przyjaciół został porwany do nieznanej Wam krainy – Czarciego Kręgu. Postanawiacie go odszukać i sprowadzić do domu. Nie ma czasu na przygotowania, musicie wyruszyć natychmiast.
Dalszą część opowieści będą opowiadały napotkane postaci, każdy dodająca jakiś element do opowieści.

Zasady gry – strażnik

Wszystkie zasady tłumaczył będzie strażnik Czarciego Kręgu. On poinstruuje uczestników jak należy się zachowywać w nieznanym im świecie. Ważne jest, żeby strażnik wprowadził w świat gry już od samego początku. Dlatego też strażnik mówi:

 1. W czarcim kręgu musicie poruszać się w grupach. Nie możecie się rozdzielać – tutaj dzielimy uczestników na równe kilkuosobowe grupy (4-5)
 2. Macie jedynie 30 minut. Po tym czasie brama się zamknie i zostaniecie po drugiej stronie już na zawsze
 3. Otrzymujecie jedną świeczkę i zapałki. Światło nie może zgasnąć. Jeśli się to stanie – musicie szybko znów ją zapalić. Warto uczulić uczestników, żeby nie brali ze sobą latarek oraz telefonów.
 4. Żeby przejść przez bramę do świata gry trzeba rozwikłać zagadkę. Ta służy rozbiciu grup, by nie startowały jednakowo.
 5. Możecie poruszać się tylko głównymi drogami. W innym przypadku możecie spotkać istoty, które nie pozwolą Wam już nigdy wyjść z tej krainy

Napotkane postaci

Wampir – jest to człowiek, który kiedyś wszedł do Czarciego kręgu. Świat ten zmienił go w żądnego krwi potwora. Aby go uratować należy do niego przyjść z krzyżem, który można dostać od Zombi. Jeśli któraś z grup pojawi się bez tego krzyża, to wtedy Wampir zabiera grupie jedną osobę (pożera ją). Grupa, która pojawi się z tym przedmiotem, wygoni z ciała śmiertelnika Wampira i będzie mogła odzyskać swojego przyjaciela, którego opętał wampir. Inną możliwością jest to, że to wampir jest przyjacielem, którego poszukują uczestnicy

Wisielec – nie wie nic na temat Wampira, posiada jednak sznurek, który grupa będzie musiała dostać, aby związać krzyż. W zamian będzie chciał wody pitnej, gdyż zaschło mu w gardle od ciągłego wiszenia.

Topielec – posiada wodę pitną, którą patrole będą mogły dać Wisielcowi; w zamian chce jednak dostać od uczestników to, co mają najcenniejsze, posiadają to wszyscy razem i każdy z osobna (miłość – należy przytulić Topielca).

Zombi – znał dobrze śmiertelnika, chciał go uratować, ale przyszedł do niego bez krzyża i zginął. Ma drewno na krzyż, dzięki któremu uda się uratować śmiertelnika z opętania przez Wampira. Potrzebny jest jednak sznurek, który mogą dostać od Wisielca.
Drewno mogą związać tylko na cmentarzu, gdzie znajduję się Zombi.

Warto pamiętać o odpowiedniej charakteryzacji postaci. Oraz o tym, że wcześniej przygotować ich opowieści o świecie Czarciego Kręgu. Dodatkowo grę można niemal dowolnie modyfikować. Jeśli nie mamy pod ręką żadnego jeziora, czy rzeki, topielca możemy zamienić np. na mumię, czy innego stwora.

Czarci krąg

Podsumowanie

Jest to bardzo klimatyczna gra. Można się na niej przestraszyć, ale uczestnicy pamiętają ją jeszcze długo. Można ją zorganizować bez wielkich przygotowań, więc można ją traktować jako plan zapasowy lub jako stały element wyjazdów z różnymi grupami.

A może macie pomysł jak uatrakcyjnić jeszcze tę grę? Dajcie znać w komentarzach!

0 0 votes
Article Rating
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
Szukasz ciekawych zabaw z dziećmi?

Szukasz ciekawych zabaw z dziećmi?

Jeśli interesują Cię: najnowsze zabawy, zestawienia, artykuły, wiedza przydatna w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Zapisz się do newslettera, aby regularnie otrzymywać od nas wartościową treść.

Dziękujemy za zostawienie maila