Jak korzystać
Jak szybko odnaleźć się w banku gier i zabaw integracyjnychCzym jest bank pomysłów gier i zabaw
Głównym założeniem tej strony jest przedstawienie wartościowych i przydatnych dla każdego animatora, nauczyciela, instruktora zestawu gier i zabaw. Każda gra to przerywnik, który można dowolnie modyfikować do swoich potrzeb.
Kolejną ważną rzeczą jest fakt, że wszystkie zabawy trwają zazwyczaj od 3 do 10 minut. Wszystko zależy od chęci i potrzeby grupy jak i prowadzącego. Nie znajdziesz tutaj całych konspektów zajęć, czy gier na kilkadziesiąt minut – oczywiście spokojnie możesz zmodyfikować znaleziony tutaj pomysł, tak by trwał on nawet dłużej!
Uznaliśmy również, że współzawodnictwo nigdzie nie będzie naszym celem. Znów, niemal każdą grę można tak dostosować, aby wprowadzić w niej elementy rywalizacji. Nie jest to jednak nasz priorytet.
Jak najłatwiej wyszukać grę lub zabawę
W tym zbiorze gier najważniejszymi czynnikami w doborze gier jest 8 głównych kategorii:
rozładowanie energii,integracja, koncentracja, podział na grupy, poznajmy się, kreatywność, zręczność, praca w grupie
Dodatkowo czynnikami, które ułatwią wybór właściwej zabawy są trzy atrybuty (tzw. tagi):
Przygotowanie – podzieliliśmy każdą grę na 3 stadia.
- brak – nie potrzebujesz zupełnie nic do zrealizowania gry. Niemal każde miejsce się też nada do jej przeprowadzenia
- minimalne – potrzebujesz prostych rekwizytów, które zazwyczaj są pod ręką, bądź łatwo je zorganizować. Będą to takie rzeczy jak np. piłka, kartki i długopisy, czy krzesło dla każdego uczestnika, bądź sznurek itd.
- wymagane – w tej grupie znajdą się gry, które wymagać od Ciebie będą nieco przygotowań. Będziesz musieć np. przygotować zestaw kartek dla każdego uczestnika, wyciąć coś, bądź przygotować w domu zestaw pytań
W opisie gry, która wymaga jakiś przygotowań zawsze podamy taką informację, byś już na samym początku mógł zdecydować, czy Ci to odpowiada.
Liczba graczy – znajdują się tutaj zaledwie dwie możliwości.
- dowolna – zakładamy, że jeśli szukasz gry dla grupy, to zazwyczaj będzie to 6 – 20 osób. Każda gra należąca do tej kategorii doskonale się sprawdzi dla takiej liczby uczestników. Oczywiście można tak dostosować grę by dało się w nią zagrać zarówno w mniej, jak i w więcej osób – wymaga to jednak nieco pracy i nie w każdym przypadku da to pożądany efekt
- powyżej 20 – będą to takie gry, do których przeprowadzenia potrzebujemy więcej osób. Wynika to bezpośrednio z ich mechaniki. Zmodyfikowanie gry na mniejszą liczbę osób jest albo bardzo trudne, albo nawet niemożliwe.
Należy pamiętać, że każda gra, w którą można grać w dowolną liczbę osób, również sprawdzi się w większej grupie. Znacznik “powyżej 20” jest więc przypisany tylko do gier ewidentnie potrzebujących większej grupy do grania.
Tempo – jest ważnym czynnikiem każdej gry. Jako że musimy dbać o przemienność form i wciąż zaskakiwać naszych uczestników – należy odpowiednio dobrać przerywnik. Dodatkowo zabawa musi pasować do treści jaką proponujemy.
- statyczne – będą to wszystkie “siedzące” gry, bądź nie wymagające prawie w ogóle ruchu.
- żywe – trochę się poruszamy, ale nie będzie to turniej rzędów
- dynamiczne – szybkie, ruchowe przerywniki. Bardzo często wywołują dużo emocji.
Te gry są bez sensu!
Chcemy aby nasz bank pomysłów żył. Chcemy byś znajdował łatwo i szybko to czego potrzebujesz. Dlatego też stale pracujemy nad jego udoskonaleniem. Jeśli masz jakiś pomysł, bądź coś Ci się nie podoba – daj nam znać. Chcemy żeby korzystanie z tej strony było dla Ciebie przyjemnością.
Mam kilka pomysłów
Jeśli znasz zabawy, które nie znajdują się w tym zbiorze i na dodatek chcesz się z nimi podzielić, będziemy Ci bardzo wdzięczni. Inni użytkownicy również docenia Twój wkład. Dlatego zachęcamy Cię do kontaktu z nami, bądź skorzystania z formularza zgłoszenia nowej gry!