Kategoria: sponsorowane | Tempo: poradnik | Liczba graczy: poradnik | Przygotowanie: poradnik

NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa Państwowy Instytut Badawczy, przeprowadził trzecią edycję badania dotyczącego nastolatków i ich zachowania w sieci. Młodzi Polacy spędzają coraz więcej czasu w internecie, a on sam ma dla nich coraz większe znaczenie. Sprawdźmy, jakie jeszcze wnioski płyną z tego badania.

Badanie NASK-u

Opisane badanie zostało wykonane przez Pracownię Badań Społecznych, a wzięło w nim udział 1173 uczniów z 55 polskich szkół. Jak się okazuje, nastolatki korzystają z sieci przez 4 godziny i 12 minut dziennie, co oznacza, że spędzają w niej o 32 minuty na dobę więcej niż jeszcze 4 lata temu. Co ciekawe, 12 procent badanych ocenia, że korzysta z internetu przez aż ponad 8 godzin na dobę. Oto inne ważne wnioski, jakie płyną z tego badania:

 • Prawie wszyscy respondenci odpowiedzieli, że każdego dnia korzystają z sieci. Bardzo duży wpływ na to ma m.in. popularność smartfonów. Co ciekawe, według raportu „Korzystanie z urządzeń mobilnych przez małe dzieci w Polsce” 80 proc. rodziców pozwala korzystać ze smartfona lub tabletu dzieciom poniżej 6 roku życia.
 • 56 proc. badanych przyznało, że zbyt długo używają smartfona, a 42 proc. stwierdziło, że czas ten jest zazwyczaj dłuższy, niż zakładali.
 • Ponad 40 proc. respondentów oceniło, że szkoła nie przygotowuje do funkcjonowania w świecie opartym na nowoczesnych technologiach.
 • Nastolatki korzystają z sieci przede wszystkim dla rozrywki, m.in. poprzez serwisy społecznościowe. Ważna jest również dla nich możliwość poszerzania wiedzy w danej dziedzinie. Dla części to również sposób na kreowanie swojego wizerunku, a także poszukiwanie swojej tożsamości.
 • Większość badanych stwierdziła, że w ich szkołach obowiązują ograniczenia odnośnie do korzystania ze smartfonów i robią to głównie w czasie przerw pomiędzy zajęciami.
 • 77 proc. nastolatków uważa, że administratorzy serwisów internetowych nie powinni udostępniać ich danych innym firmom czy instytucjom. Natomiast 60 proc. badanych chciałoby mieć możliwość usunięcia wszystkich swoich prywatnych danych, jakie znajdują się w sieci.
 • 66,5 proc. uczniów nie spotkało się osobiście z żadnym z przestępstw komputerowych. Natomiast osoby, które miały z tym do czynienia, najczęściej doświadczyły włamania na konto e-mail lub konto na portalu społecznościowym – wskazało na to 18 proc. respondentów. Natomiast 9 proc. badanych przydarzyły się oszustwa przy transakcjach online.
 • Dzieci korzystają z internetu samodzielnie już od 7 roku życia, a im młodsze pokolenie, tym wcześniej dochodzi do rozpoczęcia korzystania z sieci.
 • W większości domów nie są wprowadzane ograniczenia odnośnie do korzystania z sieci oraz co do rodzajów treści, do jakich mają dostęp nastolatki, co dotyczy szczególnie uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
 • Co trzecia osoba poszkodowana w sieci nie próbowała podjąć na ten temat rozmowy z kimkolwiek. Nie szukała w takich przypadkach wsparcia ani pomocy.
 • Młodzi rozumieją ochronę prywatności jako niezależność względem innym użytkowników tego samego urządzenia, a nie innych korzystających z sieci. Najczęściej wskazywaną przez respondentów formą ochrony prywatności jest czyszczenie historii przeglądania (54,2 proc. wskazań) oraz częste zmiany hasła (11,1 proc. wskazań). Mowa o hasłach do kont e-mail czy portali społecznościowych.

9,7 proc. nastolatków korzysta z sieci od 6 do 8 godzin dziennie, a 22,9 proc. od 4 do 6 godzin. Oczywiście internet to znakomity wynalazek, jednak kluczowe jest, aby rodzice nadzorowali to, jak ich dzieci, również nastolatki, korzystają z jego możliwości. Rodzic powinien sprawdzać, do czego młodzi używają sieci i czy na pewno treści, po które sięgają, są dla nich odpowiednie. Warto zapewnić sobie w domu np. szybki internet światłowodowy UPC, żeby móc w pełni wykorzystywać możliwości sieci m.in. do oglądania filmów w wysokiej jakości czy grania w gry online.

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x
Szukasz ciekawych zabaw z dziećmi?

Szukasz ciekawych zabaw z dziećmi?

Jeśli interesują Cię: najnowsze zabawy, zestawienia, artykuły, wiedza przydatna w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Zapisz się do newslettera, aby regularnie otrzymywać od nas wartościową treść.

Dziękujemy za zostawienie maila