Niemalże każdemu rodzicowi zależy na tym, żeby jego pociechy dorastały jako dzieci aktywne i lubiące ruch na świeżym powietrzu. Jak je do tego zachęcić? Może poprzez jazdę na rowerze?
Jaki rower młodzieżowy wybrać?
Pomysł przedstawiony powyżej sprawdza się niezależnie od temperamentu dziecka, również wśród nastolatków. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby ów pojazd dobrać odpowiednio do potrzeb i zainteresowań młodzieży.
Zupełnie inne „dwa kółka” będą odpowiednie dla nastolatków lubiących spokojnie pojeździć po mieście, a inne dla tych, które wolą się wyszaleć. Dla tych pierwszych odpowiednie będą rowery miejskie. Tym drugim dla odmiany dedykowane są rowery młodzieżowe typu MTB. Te pierwsze pozwalają na wygodną i stabilną jazdę. W przypadku drugich postawiono na amortyzację, która łagodzi wstrząsy przy jeździe po nierównym terenie.
Warto przy tym zwrócić uwagę na szczegóły. Wybierając rower młodzieżowy przeznaczony do jazdy spokojnej, warto przypatrzyć się, czy posiada możliwość zamontowania koszyka lub bagażnika do przewożenia drobiazgów. Jeżeli jednak szuka się rowerów młodzieżowych typu MTB, warto spojrzeć na to, czy posiadają odpowiednie rozwiązania chroniące przed zabłoceniem kół. Jest to o tyle istotne, ze nie da się ukryć, że bez tego nastolatek szalejący na swoim pierwszym „góralu” szybko zdoła doprowadzić go do stanu wymagającego czyszczenia – a po prostu szkoda sprzętu.
Rowery młodzieżowe typu MTB
Szukając rowerów młodzieżowych typu MTB, warto zwrócić na ich jakość. Nie sztuka wybrać najtańszy model ze sklepów sieciowych, często niesygnowany marką producenta, a jedynie zastępczą marką własną supermarketu. Problem z takimi „no name’ami” jest taki, że często ich jakość jest stosunkowo niska i łatwo mogą ulegać uszkodzeniom. Owszem, można przy tym liczyć na serwis gwarancyjny, ale w praktyce pracownicy supermarketów nie są przeszkoleni w naprawianiu rowerów, a wysyłanie roweru „gdzieś dalej” zabiera czas. Ta sama procedura w sklepie rowerowym byłaby znacznie szybsza – a przecież dziecko chce korzystać ze swojego roweru!
Czy oznacza to, że trzeba szukać drogiego roweru młodzieżowego? Niekoniecznie. Wśród dostępnych na rynku marek znajduje się między innymi Tabou – polski producent, który wyspecjalizował się w szukaniu i znajdowaniu udanych połączeń przystępnej ceny z dobrą jakością. Firma ta produkuje cały szereg rowerów, nie tylko dla dorosłych, ale też dla młodzieży.
Warte uwagi są rowery Poison oraz Topshe – oba poniżej 1000 złotych, z 24-calowami kołami i 11-calową ramą, idealne dla młodszych nastolatków, zaczynających przygodę z rowerami MTB. Z kolei dla nieco podrośniętych nastolatków warto wybrać trochę inne „górale”. Tu sprawdzą się rowery Poison, wyposażone w 26-calowe koła i ramę od 13 do 17 cali, mieszczące się w budżecie około 1350 złotych.
Rower młodzieżowy miejski
Obok młodzieżowych rowerów górskich, Tabou proponuje także dedykowane nastolatkom rowery pojazdy typowo miejskie. Chodzi tu o serię Tabou Queen, damkę z 24-calowymi kołami i 13-calową aluminiową ramą. Tabou Queen przeznaczona jest do jazdy spokojniejszej, niż w przypadku Venomów, Poisonów i Topshe, za to wyposażono go w bagażnik i maksymalnie zadbano o wygodę w przypadku jazdy po terenie miejskim. Inaczej mówiąc świetnie sprawdzi się dla młodzieży chcącej po prostu zażyć świeżego powietrza na rowerze.
Podsumowanie
Wybierając rower młodzieżowy, warto zastanowić się, czy nastolatek potrzebuje bardziej roweru miejskiego, czy może jednak górskiego. Dobrze jest tez wybrać pojazd markowy i solidnie wykonany, co wbrew pozorom można połączyć z niską ceną.