Kategoria: Poradnik | Tempo: poradnik | Liczba graczy: poradnik | Przygotowanie: poradnik

Oto sposób, który rozwinie Twoje zdolności zapamiętywania. Nie wierzysz? To naprawdę prosta sztuczka, którą będziesz mógł wykorzystać od razu. Możesz spokojnie nauczyć tego innych. Nie wymaga żadnych przygotowań. Po prostu wprowadzasz to w życie i korzystasz. Brzmi nierealnie? Sprawdźmy więc jak działają te techniki zapamiętywania.

Wyobraź sobie, że masz do zapamiętania ciąg 10 wyrazów bądź przedmiotów. Metody takie jak stałe ich powtarzanie są nieskuteczne. Wielokrotnie się pewnie o tym przekonałeś. Jednak ten sposób jest prosty i skuteczny. Poniżej prezentuję dwa sposoby na skuteczne zapamiętywanie i ćwiczenie mózgu.

Jak ćwiczyć pamięć – zapamiętaj ciąg wyrazów

Pierwszy polega na połączeniu wyrazów czy przedmiotów w opowieść, historyjkę. Jeśli masz do zapamiętania elementy układanki czy po prostu listę zakupów połącz je w jedną opowieść. Jeśli do zapamiętania masz następujące zakupy: chleb, masło, jogurt, szynkę, ser, papier toaletowy i pastę do zębów (bo właśnie się skończyła), możesz to zrobić mniej więcej tak:

Wyobraź sobie chleb, który posmarowałeś masłem, czegoś brakowało, więc dodałeś do tego trochę jogurtu (malinowego oczywiście). Na całość położyłeś szynkę, a dopiero potem ser żółty, wszystko owinąłeś papierem toaletowym i posmarowałeś pastą do zębów.

Historyjka nie musi mieć sensu. Ważne żeby pomóc sobie wyobraźnią. Widzieć to, że naprawdę smarujemy masłem chleb, a potem dodajemy jogurt.

Ważne jest to, że tę opowieść każdy musi sam sobie wymyślić. Każdy z nas inaczej myśli i inaczej sobie zakotwiczy w mózgu te obrazy. Stąd muszą to być indywidualne obrazy. Nie można komuś narzucić gotowej historyjki, bo jest szansa, że to nie zadziała.

Drugi sposób jest nieco inny. Skorzystamy z tej samej listy siedmiu przedmiotów. Natomiast tym razem połączymy je nieco inaczej. Każdy przedmiot zostanie skojarzony z liczbą od 1 do 7. I tak chleb to 1, masło – 2 itd.

Teraz wystarczy wyobrazić sobie że chleb jest krojony przez jedynkę, dwójka bierze na swój „haczyk” masło…

Pamiętaj, że to musi być Twoja opowieść. Być może mój haczyk z masłem Tobie nie będzie się tak dobrze kojarzył. Plusem tej koncepcji jest to, że możesz „wyciągnąć” dowolny element z całego układu.
Techniki zapamiętywania – wykorzystanie

Oba pomysły dają trochę inne możliwości. Pierwszy pomaga zapamiętać ciąg niejako przyczynowo skutkowy. Nie pozwoli Ci przypomnieć sobie jakie było trzecie słowo. Natomiast zdecydowanie szybciej zapamiętasz i przypomnisz sobie całość. W ten sposób można też pamiętać słówka z angielskiego – kojarząc je z czymś bardziej znajomym.

Drugi sposób pozwala swobodnie wydobyć z ciągu pojedyncze hasła, znając ich kolejność.

Podsumowanie

Takie ciągi zapadają na bardzo długo w pamięć – nawet gdy ich nie powtarzamy. Trochę jak wierszyk nauczony dawno temu w szkole. Nie jest to oczywiście panaceum, ale jest wiele sytuacji, w których z pewnością się nam przyda i okaże pomocny.

Warto stosować tę metodą również dlatego, że bardzo łatwo się jej nauczyć. Jest wręcz intuicyjna, a działa doskonale. Dodatkowo pozwala rozwijać nasz mózg, dając mu zadanie, z którym musi sobie poradzić.

Przekonaj się zresztą sam. Być może już samodzielnie ułożyłeś historię z naszą listą zakupów. Jaką historię Ty zrobiłeś lub w jaki sposób połączyłeś te wyrazy? Koniecznie napisz o tym w komentarzu.

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x
Szukasz ciekawych zabaw z dziećmi?

Szukasz ciekawych zabaw z dziećmi?

Jeśli interesują Cię: najnowsze zabawy, zestawienia, artykuły, wiedza przydatna w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Zapisz się do newslettera, aby regularnie otrzymywać od nas wartościową treść.

Dziękujemy za zostawienie maila