Zagadki z zapałkami to jeden prostszych sposobów na świetną zabawę i gimnastykę umysłową. Często wystarczy jedna paczka lub nawet tylko kilka zapałek lub innych patyczków i możemy zatopić się w naprawdę wielu, jeśli nie nieskończonej liczbie łamigłówek. Dlatego właśnie zebraliśmy tutaj bardzo różne zagadki z zapałkami, żebyście mogli wybrać i bawić się wedle potrzeby i chęci. Warto zwrócić uwagę, że do każdej zagadki pokazujemy rozwiązanie. Nie jest ono od razu widoczne, ale wystarczy kliknąć, żeby sprawdzić, czy miało się rację. Czyli, wszystkie nasze zagadki są z odpowiedziami.
Zapraszam również do sprawdzenia innych naszych wpisów z zagadkami.
Zagadki z zapałkami w formie równań
Zacznijmy od jednych z bardziej popularnych form – przesuń jedną lub więcej zapałek, żeby równanie było poprawne. Sprawdź się w tej formie zabawy lub pokaż ją znajomym lub grupie, z którą pracujesz.
Będziemy tutaj wykorzystywać zarówno zapis licz rzymskich jak i arabskich. Warto więc wcześniej sprawdzić, czy wszyscy na pewno je dobrze znają – szczególnie działania na liczbach rzymskich mogą czasem być trudniejsze.
Zwróć uwagę, że w odpowiedziach stosujemy pewien konkretny schemat. Liniami przerywanymi i w kolorze czerwonym pokazujemy zapałki, które należy usunąć. Natomiast zielony kolor oznacza nowe, właściwe ustawienie patyczków. Dzięki temu od razu zobaczysz co należy i gdzie przestawić.
Zagadka z zapałkami – pierwsze działanie
Przesuń dwie zapałki, tak żeby równanie było poprawne. Obecnie równanie wygląda tak 4 x 9 = 46 (cztery razy dziewięć równa się czterzieści sześć), co oczywiście jest błędne.
Odpowiedź
Prawidłowe równaie to 5 x 9 = 45 (pięć razy dziewięć równa się czterdzieści pięć)
Zagadka z zapałkami – drugie działanie
W tym zadaniu wystarczy przestawić tylko jedną zapałkę, żeby równanie było prawidłowe. Obecnie równanie wygląda następująco: 5 + 7 = 2 (pięć plus siedem równa się dwa)
Odpowiedź
Prawidłowa opdpowiedź to 9 – 7 = 2 (dziewięć minus siedem równa się dwa).
Zagadka z zapałkami – trzecie działanie
W tym zadaniu musimy przesunąć tylko jedną zapałkę tak, żeby działanie było prawidłowe. Tutaj użyte są liczby rzymskie. Działanie wygląda następująco: 1 + 2 + 3 = 3 (jeden plus dwa plus trzy równa się trzy).
Odpowiedź
Odpowiedzią jest zamiana plusa na minus i z jedynki zrobienie dwójki. Dzięki temu nasze działanie wygląda tak: 2 – 2 + 3 = 3 (dwa minus dwa plus trzy równa się trzy).
Zagadka z zapałkami – czwarte działanie
Znów, przesuwając tylko jedną zapałkę możemy otrzymać prawidłowy wynik. Obecnie równanie wygląda tak: 1 + 2 + 3 = 4 (jeden plus dwa plus trzy równa się cztery).
Odpowiedź
Wystarczy, że liczbę 4 (z wyniku) zamienimy na 6, wtedy równanie będzie wyglądało tak: 1 + 2 + 3 = 6 (jeden plus dwa plus trzy równa się szcześć).
Zagadka z zapałkami – piąte działanie
Aby rozwiązać to zadanie, wystarczy przesunąć jedną zapałkę. Obecnie nasze równanie wygląda tak: 4 + 2 – 1 = 3 (cztery plus dwa minus jeden równa się trzy).
Odpowiedź
Wystarczy, że zamienimy plus z minusem i równanie będzie się zgadzalo. Wyjdzie nam wtedy coś takiego: 4 – 2 + 1 = 3 (cztery minus dwa plus jeden równa się trzy).
Zagadka z zapałkami – szóste działanie
Przesuń jedną zapałkę, żeby równanie było prawdziwe. Obecnie mamy tak: 2 + 2 + 5 + 6 = 16 (dwa plus dwa plus pięć plus sześć równa się szesnaście).
Odpowiedź
W tej sytuacji wystarczy, że z jednej (pierwszej lub drugiej) dwójki, zrobimy trójkę. Wtedy działanie wyglądać będzie następująco: 2 + 3 + 5 + 6 = 16 (dwa plus trzy plus pięć plus sześć równa się szesnaście).
Zagadka z zapałkami – siódme działanie
Ruchem tylko jednej zapałki można poprawić to równanie. Obecnie brzmi ono 3 x 9 = 5 (trzy razy dziewięć równa się pięć).
Odpowiedź
Zamieniając dziewiątkę na trójkę i modyfikując piątkę na dziewiątką otrzymujemy właściwe równanie: 3 x 3 = 9 (trzy razy trzy równa się dziewięć).
Zagadka z zapałkami – ósme działanie
Tym razem dzielenie 🙂 Wystarczy przesunąć jedną zapałkę, żeby równanie się zgadzało. Obecnie jest tak: 50 : 10 = 8 (pięćdziesiąt podzielić na dziesięć równa się osiem).
Odpowiedź
Z ósemki robimy dziewiątkę i z piątki robimy dziewiątkę i wszystko się już zgadza. Równanie powinno wyglądać tak: 90 : 10 = 9 (dziewięćdziesiąt podzielić na dziesięć równa się dziewięć).
Zagadka z zapałkami – dziewiąte działanie
Trochę bardziej skomplikowane mnożenie. Przekładając jedną zapałkę zrób tak, żeby działanie było prawidłowe. Obecnie wygląda tak: 23 + 29 = 46 (dwadzieścia trzy plus dwadzieścia dziewięć równa się czterdzieści sześć).
Odpowiedź
Z dziewiątki robimy piątkę, a z szóstki w 46 roobimy osiem i wszystko nam się zaczyna zgadzać. Właściwa odpowiedź to 23 + 25 = 48 (dwadzieścia trzy plus dwadzieścia pięć równa się czterdzieści osiem).
Zagadka z zapałkami – dziesiąte działanie
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie da się rozwiązać tego zadania, a jednak – za pomocą jednego ruchu można naprawić to równanie. Obecnie wygląda tak: 1 + 5 x 8 = 7 (jeden plus pięć razy osiem równa się siedem).
Odpowiedź
Pamiętając, że zawsze najpierw jest mnożenie, a dopier później dodawanie, łatwo można wpaść na rozwiązanie. Może to też być wskazówka dla rozwiązujcych. Wystarczy wtedy z ósemki zrobić zero, a z jedynki siedem i wszystko nam się zgadza. Będzie to wyglądać wtedy tak: 7 + 5 x 0 = 7 (siedem plus pięć razy zero równa się siedem).
Zagadka z zapałkami – równanie jedenaste
Przesuń tylko jedną zapałkę, tak żeby otrzymać jak największą liczbę.
Odpowiedź
Największą liczbą, jaką można stworzyć to 995.
Zagadka z zapałkami – największa liczba – zadanie dwunaste
Przełóż tylko dwie zapałki i uzuskaj jak największą liczbę.
Odpowiedź
17541 – taka jest największa liczba, jaką można uzyskać przesuwając dwie zapałki.
Zagadka z zapałkami – zadanie trzynaste
W tej zagadce, przestawiając tylko jedną zapałkę spraw, żeby równanie było prawidłowe.
Odpowiedź
Z siódemki robimy jedynkę i z piątki dziewiątkę. W ten sposób równanie jest prawidłowe – 9 + 1 = 10.
Zagadki z zapałkami – najmniejsza liczba – zadanie czternaste
Tym razem mamy zagadkę, w której zadaniem jest: przestawiając tylko jedną zapałkę, stwórz najmniejszą możliwą liczbę
Odpowiedź
Cała zabawa polega, żeby z ósemki zrobić zero i jeszcze poradzić sobie z wolną zapałką. Ósemki z szóstki nie warto robić, pozostaje nam tylko zamienić trójkę w dziewiątkę i zagadka rozwiązana. Najmniejsza liczba, jaką można ułożyć to 69.
Zagadki z zapałkami – przesuń jedną zapałkę – zadanie piętnaste
Przesuwając tylko jedną zapałkę, spraw, żeby równanie było prawidłowe.
Odpowiedź
Zmieniamy znak równa się na minus, a minus na równa się i już działanie się zgadza.
Zagadki z zapałkami – największa i najmniejsza – zadanie szesnaste
Przesuń tylko dwie zapałki i stwórz:
a) największą liczbę
b) najmniejszą liczbę naturalną
Odpowiedź
Zagadka jest nieco podchwytliwa. Nie każdy uważa zero za liczbę naturalną.
Najmniejsza liczba to 0:
Największa to 15003:
Zagadki z zapałkami – prawdziwe równanie – zagadka siedemnasta
Przestawiając tylko jedną zapałkę, spraw, żeby równanie było prawdziwe.
Odpowiedź
To jest nieco podchwytliwe zadanie. Wymaga znajomości tego, jak wyglądają równanie z ujemnymi liczbami. – 1 + 3 = 2 – tak brzmi prawidłowa odpowiedź.
Zagadki z zapałkami – figury
W tej sekcji przyjrzyjmy się kilku nieco trudniejszym zagadką związanym z zapałkami. Najczęsciej naszym zadaniem będzie ułożenie nowego kształtu lub więcej kwadratów lub trójkątów. Te łamigłówki dobrze robią na wyobraźnię przestrzenną i warto się nimi pobawić zanim sprawdzimy odpowiedź.
Podobnie jak we wcześniejszych zagadkach – na czerwono zaznaczone są zapałki, które musimy przestawić, a zielony kolor pokazuje nowe miejsce patyczków.
Pamiętaj, że (chyba że będzie to wyraźnie napisane) w żadnym zadaniu do jego rozwiązania nie trzeba (i często nie wolno) łamać zapałek.
Zagadka z zapałkami – pierwsza figura
Na rozgrzewkę układamy rybę. Do tego możemy wykorzystać 8 zapałek. Potrzebować będziemy też czegoś jako oko – czy to guzik lub moneta. Naszym zadaniem jest, przekładając jedynie trzy zapałki oraz „oko”, sprawić by ryba skierowała się w przeciwną stronę.
Odpowiedź
Przekładamy trzy dolne, prostopadłe do siebie zapałki i wstawiamy je w odwróconym układzie powyżej. Dzieki temu otrzymujemy rybę, która jest dokładnie taka sama, ale skierowana jest w prawą stronę.
Zagadka z zapałkami – druga figura
Do dyspozycji masz tylko 9 zapałek. Twoim zadaniem jest ułożenie 6 kwadratów (w tym zadaniu można krzyżować zapałki).
Odpowiedź
Nie było nigdzie powiedziane, że kwadraty muszą być takiej samej wielkości (w razie czego można użyć tego jako wskazówki).
Zagadka z zapałkami – trzecia figura
Z 35 zapałek ułóż spiralę taką jak na rysunku. Następnie możesz przełożyć jedynie 4 zapałki, a zadaniem jest stworzenie 3 kwadratów.
Odpowiedź
Zagadka z zapałkami – czwarta figura
Z 16 zapałek został ułożony plan „twierdzy” otoczonej głębokim rowem. Zastanów się, w jaki sposób za pomocą dwóch desek (dwóch zapałek) można dostać się do twierdzy.
Odpowiedź
To zadanie jest nieco podchwytliwe i wymaga pomyślenia i nieco kreatywności.
Zagadka z zapałkami – piąta figura
Kolejna zagadka z serii „Ach, to przecież takie oczywiste” – jak już się pozna wynik. Figura przedstawiona na obrazku składa się z ośmiu zapałek. Część z nich ułożona jest jedna na drugiej. Zadaniem jest usunięcie tylko dwóch zapałek w ten sposób, aby zostały 3 kwadraty.
Odpowiedź
Prawda,że jak się teraz patrzy,to wydaje się to bardzo łatwe?
Zagadka z zapałkami – szósta figura
Ułóż strzałkę z 8 zapałek. Przestaw 4 zapałki w ten sposób, żeby stworzyć dwie, mniejsze strzałki.
Odpowiedź
Prostymi ruchami można zrobić to w ten sposób.
Zagadka z zapałkami – siódma figura
To zadanie również jest nieco podchwytliwe. Każda zapałka ma 4,5 cm. Jak więc ułożyć z dokładnie 14 zapałek metr?
Odpowiedź
Ostrzegaliśmy, że to podchwytliwe 🙂
Zagadka z zapałkami – ósma figura
Ta zagadka składa się z dwóch etapów:
1. Z 10 zapałek ułóż 3 kwadraty
2. Następnie, usuwając jedną zapałkę zbuduj kwadrat i dwa romby.
Odpowiedź
Etap 1 – tutaj przykład, bo można kwadraty ułożyć nieco inaczej
Etap 2
Zagadka z zapałkami – dziewiąta figura
Do dyspozycji masz jedynie 8 zapałek. Musisz z nich ułożyć figurę, w której jednocześnie występują:
- jeden ośmiokąt
- dwa kwadraty
- osiem trójkątów
Odpowiedź
Oto figura, którą należy skonstruować.
Zagadka z zapałkami – dziesiąta figura
Ile zapałek potrzeba do wyłożenia jednego metra kwadratowego kwadratami o boku równym jednej zapałce? Przyjmujemy, że długość zapałki do 5 cm.
Odpowiedź
840
Zagadka z zapałkami – figura jedenasta
Za pomocą tylko trzech ruchów spraw, żeby moneta znalazła się w środku domku.
Odpowiedź
Podsumowanie zagadek z zapałkami
Pudełko zapałek lub wiązka patyczków jednakowej długości – mogą doskonale służyć do rozmaitych rozrywek geometrycznych oraz spostrzegawczości, wymagających pomysłowości i rozwijających zdolności orientacji.
Z zapałek można budować najprzeróżniejsze figury prostolinijne przez przekładanie zapałek można przekształcić jedną figurę w drugą. A tworząc wzory możemy szukać błędów. Samodzielne tworzenie takich zagadek również może być bardzo inspirujące. Spróbuj kiedyś zrobić własne równanie, a potem przełożyć jedną zapałkę, żeby było nieprawidłowe.
Czy któraś z zagadek sprawiła Ci szczególne trudności? A może bawiliście się doskonale? Dajcie znać w komentarzu. A może brakuje tu jakiejś zagadki i możemy ją dodać?